Oring to jeden z najważniejszych elementów zespołu lub samodzielnej konstrukcji, w którym następuje podciśnienie. Jest on uszczelnieniem technicznym, które mogą łatwo przenosić obciążenie a wspomagane są tylko ruchem powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnych uszczelek oringi charakteryzuje się tym, że mogą być stosowane w każdych warunkach atmosferycznych. Ponadto ich montaż oraz demontaż są bardzo prosty. Uszczelnienia techniczne typu oringi najczęściej wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym oraz chemicznym. Mogą być one również stosowane do uszczelniania połączeń pneumatycznych, cieczy oraz innych gazów.
Spis treści
Jak działa oring? Oringi i sposób ich działania
Uniwersalny charakter, skuteczność oraz szerokie spektrum zastosowania sprawiają, że oringi są najczęściej wykorzystywanym uszczelnieniem technicznym. Uszczelki w kształcie oringów to obustronne, samoczynne elementy uszczelniające, które zapewniają doskonałą szczelność nawet przy braku ciśnienia. W sytuacji, kiedy uszczelka typu o-ring ma do czynienia z ciśnieniem, rozkłada je równomiernie we wszystkich miejscach powierzchni oringa. Ilość i rodzaj gazów przenikających przez oring jest regulowana poprzez odpowiednią geometrię oraz materiał podporowy. Dokładne projektowanie pozwala na zastosowanie oringów przy często występującym różnym ciśnieniu.
O-ringi są najczęściej wybierane do zastosowania w przemyśle. Podstawowe produkty to oringi, które przede wszystkim służą do izolacji ciekłego gazu lub parę ujawnionych miejsc między dwiema powierzchniami. Wspomniane elementy są potrzebne między innymi w czasie montażu silników spalinowych, turbin wodnych, chłodni oraz wielu innych. O-ringi mogą być wykorzystywane do uszczelniania połączeń o różnym kształcie. Mogą to być połączenia prostokątne, okrągłe, elipsoidalne lub specjalnie skonstruowane. Stosowane są także do zabezpieczania przed parą, wody oraz powietrzem.
Dopasowanie pomiędzy powierzchniami uszczelnianymi polega na wielkości i kształcie o-ringa, jego grubości oraz materiałach podporowym. Ważnym czynnikiem, który wpływa na szczelność uszczelki, jest ciśnienie panujące na powierzchniach uszczelnianych.
Rozkładanie ciśnienia na powierzchni oringa sprawia, że jest ona stabilna nawet przy bardzo dużym obciążeniu. Zastosowanie oringów zapewnia większą szczelność połączeń, niżeli innych rodzajów uszczelnień, a także eliminuje problemy związane z tarciem. Oringi to elementy elastyczne, które dopasowują się do kształtu powierzchni oraz ich nierówności.
Pierścienie uszczelniające -gdzie znajdują zastosowanie? Gdzie stosuje się oringi?
O-ringi, kojarzące się w głównej mierze z samochodami i motoryzacją, również służą do innych celów. Uszczelnienia te mogą stanowić podstawowe wyposażenie maszyn i urządzeń technicznych. To najczęstszy rodzaj uszczelnieñ a także jedne z najprostszych do produkcji oraz montażu. Ze względu na swoje cechy, mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwie domowym.
Materiał, z którego produkowane są uszczelnienia techniczne, odgrywa istotną rolę w ich dalszym przeznaczeniu. NBR, EPDM czy silikon to materiały często wykorzystywane do produkcji oringów. Są one odporne na działanie czynników chemicznych, a także mechanicznych. Mogą pracować w temperaturach od -50 do +250 stopni Celsjusza. Dodatkowo, są elastyczne i łatwe w montażu. Warto podkreślić, że niektóre materiały, jak FKM/FPM/Viton , cechują się jeszcze większą odpornością na działanie chemikaliów.
O-ringi niejednokrotnie służą do uszczelniania instalacji technicznych, a także zatrzymywania cieczy oraz gazów w urządzeniach i maszynach technicznych. Możemy je spotkać też podczas montażu samochodowych części, lub po prostu sprawdzić ich stan podczas jazdy autem.
W gospodarstwie domowym oringi stosuje się przede wszystkim do zatrzymywania pary, cieczy oraz powietrza. Tego rodzaju uszczelnienia znajdują też szerokie zastosowanie podczas czyszczenia sprzętów AGD, co ma istotne konsekwencje dla ich żywotności. Warto również podkreślić, że oringi są też często wykorzystywane do tworzenia przepływów podczas montażu instalacji powietrznych i klimatyzacyjnych.
Zdarza się również, że bronią one mocowania przed dostaniem się do nich zanieczyszczeń, które mogłyby je uszkodzić. Podczas produkcji maszyn i urządzeń technicznych, uszczelnienia typu oring są niezbędne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego układu. Ponadto, stosowane w odpowiedni sposób mogą też chronić przed hałasem lub drganiami.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/