Jak znaleźć pracownika z Ukrainy

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy

Poradnik Prasóweczki

Ukraina stała się ostatnim czasem państwem, z którego z roku na rok coraz więcej osób przyjeżdża do naszego kraju nie tylko w celach turystycznych, ale przede wszystkim w poszukiwaniu pracy. Warto zaznaczyć, iż pracownicy z Ukrainy są w Polsce zatrudniani bardzo chętnie przez pracodawców. Latami ciężkiej pracy wypracowali sobie opinię lojalnych i pracowitych osób, którzy kompleksowo i profesjonalnie podchodzą do wykonywania powierzonych im obowiązków.

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy

 

Pracownicy z Ukrainy- formalności związane z zatrudnieniem

Bardzo dużą zaletą osób przybywających z Ukrainy na terytorium naszego kraju jest fakt, iż posługują się oni językiem bardzo zbliżonym do naszego, aczkolwiek bardzo chętnie uczą się także języka polskiego, ich kultura również jest zbliżona do naszej. To wszystko powoduje, iż pracownicy z Ukrainy są coraz częstszymi gośćmi w naszym kraju. Jeśli prowadzisz firmę i zastanawiasz się poważnie nad pracownikami zza naszej wschodniej granicy, sprawdź gdzie możesz ich znaleźć, oraz jakie formalności związane są z ich zatrudnieniem. Oczywiście rzecz jasna, iż pracownicy z Ukrainy mogą być legalnie zatrudniani w Polsce, stosowana jest w tym przypadku tak zwana procedura uproszczona. Jest to idealnym rozwiązaniem dla pracodawcy ponieważ, jest to związane z mniejszą ilością formalności. Jednakże przed zatrudnieniem, bardzo istotne jest aby pracodawca znalazł Ukraińca, który będzie posiadał odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje, które pozwolą mu rozpocząć pracę w firmie na wcześniej określonych warunkach. Pracodawca zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w PUP. Można to uczynić osobiście, bądź za pomocą internetu. Bardzo ważne jest aby takie oświadczenie zawierało dane firmy, oraz osoby zatrudnionej, a także okres zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia. Pracownik z Ukrainy musi również posiadać oświadczenie o niekaralności.

Jak i gdzie znaleźć pracownika z Ukrainy?

Po otrzymaniu oświadczenia Powiatowy Urząd Pracy w ciągu 7 dni wpisze je do rejestru a pracownik tym samym może rozpocząć pracę na określonych warunkach. Aczkolwiek bardzo ważne jest w tej kwestii znalezienie dobrego pracownika, a pytanie brzmi gdzie go znaleźć? Warto tutaj zaznaczyć, iż bardzo wiele firm poważnie podchodzi do możliwości zatrudnienia pracowników z Ukrainy, nic w tym dziwnego ponieważ Ukraińcy uważani są za osoby bardzo pracowite, a przede wszystkim godne zaufania. Często podejmują się oni trudnych wyzwań, pracy która niechętnie jest przyjmowana przez Polaków. Ich oczekiwania finansowe także są niższe niż oczekiwania naszych obywateli w Polsce. Jednakże jeśli chodzi o znalezienie pracowników z Ukrainy, to nie jest to rzecz łatwa. Największy problem jest w sytuacji, gdy zależy nam na osobach z konkretnym doświadczeniem, oraz specjalnymi kwalifikacjami. Nie wszystkie firmy mają czas na to, aby samodzielnie przeprowadzać rekrutację i poszukiwać pracowników. Dlatego w ich zatrudnieniu pomagają specjalne agencje pracy, które wyręczają firmy i biorą na siebie wszelkie formalności związane z zatrudnieniem pracowników z Ukrainy. Agencje oferują także możliwość zorganizowania transportu a także zakwaterowania dla osób przyjeżdżających do pracy z terytorium Ukrainy. Warto skorzystać z ich usług, jeśli chcemy być pewni i bezpieczni zatrudniając nowych pracowników.

18 thoughts on “Jak znaleźć pracownika z Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *