Siłownik hydrauliczny – z czego się składa i jak o niego zadbać?

Siłownik hydrauliczny – z czego się składa i jak o niego zadbać?

Poradnik Prasóweczki

Siłowniki hydrauliczne, inaczej zwane cylindrami hydraulicznymi, są używane w układach hydraulicznych ciężkich pojazdów. Głównie są to maszyny budowlane czy maszyny górnicze, takie jak koparki, widlaki czy linie produkcyjne. Siłowniki hydrauliczne pod wpływem ciśnienia generowanego z cieczy roboczej, najczęściej jest to olej o odpowiedniej gęstości, wykonują ruch posuwisto-zwrotny, który następnie wprawia wybrane części w ruch.

Budowa siłownika jest raczej prosta. Składa się on z tłoczyska umieszczonego w cylindrycznym korpusie ze stali. W siłowniku znajduje się również komora, do której za pomocą pompy hydraulicznej wtłaczana jest ciecz robocza. Pod wpływem wzrostu ciśnienia w cylindrze tłoczysko przesuwa tłok, który zaczyna wykonywać ruch.

Najczęściej uszkodzeniu ulegają uszczelnienia, a także tłoczyska i cylinder. Dlatego warto dokonywać okresowych kontroli i regeneracji poszczególnych części siłowników. Dzięki temu maszyny będą pracować przez wiele lat i nie będą powodować częstych przerw w pracach spowodowanych awariami.

Siłowniki hydrauliczne to urządzenia, które służą do wykorzystania energii hydraulicznej, np. do ruchu ramienia koparki. Zazwyczaj jednak maszyny wykorzystujące cylindry hydrauliczne pracują pod dużym obciążeniem i w trudnych warunkach, przez co są narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?

Regeneracja siłowników hydraulicznych zaczyna się od rozebrania podzespołu na poszczególne części. Następnie dokładnie oglądamy każdy element i poszukujemy uszkodzeń. Gdy usterka zostanie znaleziona, przystępujemy do określenia zakresu prac oraz wyceny usługi. Dalej ustalamy razem z klientem, jakie kroki będą podejmowane, czy będziemy tylko regenerować uszkodzony element, czy też konieczna jest jego wymiana. Koniecznie należy zwrócić uwagę na uszczelki, ponieważ są one elementami, które bardzo szybko się niszczą. Po zakończonych pracach należy sprawdzić działanie siłownika na stacji diagnostycznej. To zagwarantuje nam, że nasza maszyna jest w pełni sprawna i nie musimy obawiać się powrotu na gwarancję, spowodowanego kolejną awarią.

Jaki serwis hydrauliczny wybrać?

W przypadku uszkodzenia siłownika hydraulicznego można dokonać jego regeneracji w firmach specjalistycznych, które wykonują takie naprawy. Przy wyborze odpowiedniego serwisu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Nie należy kierować się tylko ceną i szukać firmy, która naprawi maszynę jak taniej. Lepiej skupić się na znalezieniu takiego serwisu, który zagwarantuje nam, że wszystko będzie wykonane jak najlepiej. Serwis, na który się zdecydujemy, powinien kompleksowo zadbać o nasz siłownik, zaczynając od wstępnej oceny zakresu pracy i skonsultowaniu jej z nami, a kończąc na testach siłownika pod maksymalnym obciążeniem, możliwie jak najbardziej przypominającym codzienne warunki pracy maszyny. Te dwa aspekty są bardzo istotne, choć niestety często pomijane, ponieważ uchronią nas przed ewentualnymi dochodzeniami swoich racji w przypadku wystąpienia jakiegoś problemu po wykonanej usłudze. Kolejną kwestią jest doświadczenie serwisantów oraz materiały, z jakich korzystają. W tym przypadku dobrze jest wybrać polecany serwis, a także odwiedzić go osobiście i zorientować się, czy części wykorzystywane przy naprawie siłowników są najwyższej jakości. Ostatnim etapem przy wyborze serwisu, z którego usług będziemy chcieli korzystać, jest też możliwość dojazdu do miejsca awarii. Mobilny serwis maszyn budowlanych to opcja, w której serwisanci przyjadą na miejsce awarii i naprawią uszkodzony element, a my będziemy mogli szybko wrócić do pracy.

Jaka cena wiąże się z regeneracją siłowników hydraulicznych?

Koszt regeneracji będzie zależał od kilku czynników. Podstawowym i oczywistym jest element uszkodzenia i stopień jego zużycia, od którego zależy, czy będzie możliwa regeneracja, czy też konieczna jest wymiana. Drugim aspektem jest sam serwis i produkty, które wykorzystuje. Pamiętajmy, że nie warto oszczędzać, bo często okazuje się, że pozorna oszczędność może kosztować nas jeszcze więcej. Często dzieje się tak wtedy, kiedy wybieramy tani serwis, który używa słabych jakościowo materiałów, co skutkuje ponowną awarią i kolejnymi kosztami naprawy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *